کدام بند اساسنامه به “شغل” بودن رئیس فدراسیون اشاره دارد؟/ محدودیت سنی برای نامزدهای ریاست

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، بالاخره بعد از سال‌ها بررسی اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی در تاریخ ۱۴ مهرماه به تصویب هیات دولت رسید اما این اساسنامه در زمان ارسال به شورای نگهبان تغییراتی داشته که مهمترین آن مربوط به شغل بودن ریاست فدراسیون‌ها، دبیرکل و خزانه‌دار است.

در حالی که پیش از این در اساسنامه اعلام شده بود ریاست فدراسیون شغل نیست و این امکان برای دوشغله‌ها فراهم بود تا برای ریاست فدراسیون‌ها اقدام کنند اما به نظر می‌رسد این بند مورد موافقت هیات دولت قرار نگرفته و در اساسنامه ارسالی به شورای نگهبان با تغییراتی روبه‌رو شده است.

* اشاره ماده ۱۹ اساسنامه به شغل بودن ریاست فدراسیون

بند ۱۹ اساسنامه مشترک فدراسیون‌های ورزشی به این نکته اشاره دارد. در این بند آمده است: عضویت در هیات رئیسه و مجمع فدراسیون‌ به صورت تمام وقت نیست و فقط حق حضور در جلسات و حق ماموریت بر اساس آیین‌نامه مالی و معاملاتی پرداخت خواهد شد.

در تبصره این ماده به شغل بودن ریاست، دبیرکل و خزانه‌دار شده است. این تبصره می‌گوید: رئیس،  دبیرکل و خزانه‌دار فدراسیون وظایف و مسئولیت‌های اجرایی فدراسیون در چارچوب مفاد این اساسنامه به صورت تمام وقت برعهده داشته و از شمول این ماده مستثنی هستند. حقوق و مزایای آنها براساس آیین‌نامه مالی و معاملاتی قابل پرداخت خواهد بود.

بر این اساس ریاست فدراسیون شغل محسوب می‌شود. همین موضوع مانع ورود خیلی از افراد خواهد بود. 

* محدودیت سنی برای نامزدهای ریاست فدراسیون

نکته دیگری که در اساسنامه در خصوص ریاست فدراسیون به چشم می‌خوردT محدودیت سنی است. در ماده ۲۲ شرایط نامزدهای ریاست فدراسیون‌ها حداقل ۳۵ و حداکثر ۶۵ سال در نظر گرفته شده است.

پیش از این محدودیت سنی حداقل ۳۰ و حداکثر ۷۰ سال بود که در اساسنامه جدید تغییر کرده است.

* سرپرستان هیات‌ها حق رأی دارند؟

اساسنامه فدراسیون‌ها بعد از تصویب شورای نگهبان اجرایی خواهد بود اما نکته قابل تامل دیگری هم در آن به چشم می‌خورد که مربوط به مجمع عمومی فدراسیون‌ها است که البته مجمع انتخاباتی را نیز به نظر می‌رسد دربر می‌گیرد.

در ماده ۱۳ اساسنامه به مجمع عمومی به عنوان عالی‌ترین رکن تصمیم‌گیری فدراسیون اشاره دارد که در بندهای مختلف اعضای آن معرفی شده‌اند. در بند ۵ از روسای هیات‌ها یا سرپرستان به عنوان اعضای مجمع نام برده شده که در صورت غیبت می‌توانند یکی از اعضای هیات‌رئیسه با معرفی رئیس یا سرپرست را به مجمع معرفی کنند.

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا اضافه شدن سرپرستان به عنوان اعضای مجمع این اجازه را به آنها خواهد داد تا در مجمع انتخاباتی هم با حق رأی شرکت کنند؟ در این صورت ممکن است باز هم شائبه مهندسی انتخابات مطرح شود چرا که یک رئیس فدراسیون می‌تواند رئیس هیاتی را که موافق برنامه‌هایش نیستT عزل کرده و سرپرستی را معرفی کند که همسو با اعتقاداتش است.

این اساسنامه با امضای اسحاق جهانگیری در هیات وزیران به تصویب رسیده و به شورای نگهبان رفته است. باید دید آیا باز هم تغییراتی در اساسنامه اعمال می‌شود یا مصوبه هیات وزیران اجرایی خواهد شد؟

تلاش وزارت ورزش و جوانان با نوشتن اساسنامه مشترک این بوده که با کم کردن دخالت دولت در امور فدراسیون‌ها (عزل روسای فدراسیون‌ها) خطر تعلیق را از بین ببرد.

انتهای پیام/