ثبت نام دو مدیر ورزش برای انتخابات مجلس/ کاندیداتوری بدون استعفا، بدون اطلاع

به گزارش خبرگزاری فارس، یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار است دوم اسفند ۹۸ در کشور برگزار شود.

در همین راستا، ثبت نام از کاندیداهای نمایندگی مجلس از صبح ۱۰ آذر تا ۱۶ آذرماه ماه، همزمان در وزارت کشور و فرمانداری‎ها انجام شد. در این دوره نسبت به ادوار پیشین شاهد ثبت نام نفرات بیشتری برای کاندیداتوری مجلس بودیم و نفرات زیادی برای در این انتخابات ثبت نام کردند که در میان آنها چهره های آشنای فراوانی به چشم می خورد.

* ثبت نام چهره های ورزشی

نکته جالب در میان خیل کاندیداها، حضور چند چهره و مدیر ورزشی بود. حضور چهره های ورزشی در صحن مجلس البته مسبوق به سابقه است و تاریخچه طولانی دارد. در این میان، نام دو مدیر نام آشنا غیرستادی ورزش به چشم می خورد. اتفاقی که البته خلاف عرف و قانون است و بایستی جهت این اقدام، از سمت های خود کناره گیری می کردند.

این دو مدیر در حالی برای حضور در انتخابات ثبت نام کرده اند که کماکان در پست های خود حضور داشته و مشغول فعالیت هستند؛ اتفاقی که بایستی اینگونه نمی شد و صندلی های ریاست را رها می کردند.

* قانون چه می گوید؟

بر اساس قانون، مسئولین دولتی برای نامزدی در انتخابات مجلس باید از مسئولیت​های خود کناره ​گیری کنند. بنا بر جزء الف ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس، مسئولین کشوری و لشگری از داوطلب شدن در حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور محرومند؛ مگر حداقل ۶ ماه قبل از ثبت نام از سمت خود استعفا ‌کرده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند.

وزرا و سرپرستان وزارتخانه‌ها، معاونین و مشاورین وزرا، مدیران کل و سرپرستان ادارات کل وزارتخانه‌ها و مدیران کل حوزه وزارتی و رؤسای دفا‌تر وزرا، روسا و سرپرستان سازمانهای دولتی، اعضای هیأت مدیره و مدیران عامل بانک‌ها، اعضای هیأت مدیره و مدیران عامل شرکتهای دولتی و وابسته به دولت که حیطه وظایف و اختیارات آن‌ها به کل کشور تسری دارد، دبیران کل و سرپرستان دفا‌تر و ادارات کل استان‌ها و معاونین آنان، مدیران کل و سرپرستان دفا‌تر و ادارات کل استانداری‌ها و معاونین آنان و رؤسا و سرپرستان ادارات و سازمانهای دولتی و وابسته به دولت و معاونین آنان در استان و شهرستان در این زمره​اند.

متصدیان این سمت ها باید از ۶ ماه قبل از آغاز نام نویسی برای شرکت در انتخابات از سمت خود استعفا کنند که پس از پذیرش آن، می توانند اقدام به نام نویسی کنند.

*ثبت نام بی سر و صدا و پنهانی

با توجه به قانون و در نظر گرفتن زمان ثبت نام در این انتخابات، مهلت نهایی استعفا ۱۶ خرداد در نظر گرفته شده است. بدیهی اینکه استعفای این افراد به تنهایی کفایت نکرده و فرد مستعفی نباید تحت هیچ شرایطی در پست خود خدمت کند. این در حالیست که دو مدیر ورزشی نه تنها از سمت خود کناره گیری نکرده؛ کماکان در محل خدمت خود در حال فعالیت هستند.

این در حالیست که پیشتر در وزارت ورزش و جوانان و شرکت های زیرمجموعه آن تاکید شده بود که مدیران شاغل در مجموعه در صورت تمایل برای کاندیداتوری مجلس، این نکته را به مدیر بالادستی اطلاع دهند که ظاهرا دو مدیر مربوطه ترجح داده اند بی سر و صدا و بدون اطلاع مبادرت به ثبت نام کنند.

تعداد کرسی‌های مجلس یازدهم ۲۹۰ نفر در ۲۸۰ حوزه انتخابیه است. باید دید این دو مدیر آیا راهی به صحن مجلس پیدا خواهند کرد و در صورت حضور در مجلس بالاخره حاضر به کناره گیری از سمت خود خواهند شد یا ترجیح می دهند با حفظ سمت نمایندگی مجلس، کماکان ورزش را از خدمات خود بی نصیب نگذارند.

انتهای پیام/س