نماینده روسیه و آلمان درگیر شدند، گنج زاده و پورشیب صعود کردند+فیلم

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، ششمین مرحله لیگ جهانی کاراته وان روسیه ۲۰۱۹ در حالی روز یک شنبه به پایان رسید که تیم ملی کاراته ایران با کسب ۳ مدال طلا، یک نقره و یک برنز عنوان قهرمانی ششمین مرحله لیگ برتر کاراته وان ۲۰۱۹ در مسکو را بدست آورد. 

در جریان برگزاری مسابقات ۸۴+ کیلوگرم تیم ملی کاراته مردان اتفاق بسیار عجیبی رخ داد که خارج از روح ورزش کاراته بود. موضوع از این قرار است که وقتی مبارزه وزن ۸۴+ کیلوگرم بین جاناتان آلمانی و آنتوخی روسیه برگزار شد، رفتار غیر حرفه‌ای “جانتان” آلمانی مقابل نماینده روسیه باعث شد تا این مبارزه به درگیری فیزیکی کشیده شود و پای داوران به میان آمد و در نهایت با رای داوران نماینده آلمان بازنده این دیدار معرفی شد. در واقع زمانی که چنین اتفاقی در طول یک مبارزه رخ دهد در قانون داوری بازیکن اگر چنین خطای را امرتکب شود “شیکاک” می‌شود و از ادامه مسابقات اخراج  می‌شود و حتی به احتمال فراوان ۶ ماه از حضور در میادین بعدی محروم می‌شود. جاناتان آلمانی نیز با رفتار غیر حرفه‌ای که از خود نشان داد علی رغم اخراج از مسابقات احتمالا با قانون محرومیت هم روبرو خواهد شد.

اما موضوع اصلی این است که در جدول رنکنیگ المپیک که از سوی فدراسیون جهانی پیش از آغاز مسابقات لیگ جهانی روسیه اعلام شده بود، در وزن ۷۵+ کیلوگرم المپیکی به ترتیب نماینده ترکیه، آلمان و دو نماینده ایران(گنج زاده و پورشیب) به ترتیب از جایگاه اول تا چهارم را از آن خود کرده بودند، حالا با توجه به اتفاقاتی که در لیگ جهانی روسیه رخ داده همه چیز به سود کاراته ایران تمام شده است. در واقع “اوور” ترکیه ای با شکستی که در لیگ جهانی روسیه داشت، همچنان با ۷۲۶۷ امتیاز نفر اول رنکنیگ وزن ۷۵+ کیلوگرم است، اما “جاناتان” آلمانی با درگیری که در لیگ جهانی روسیه با نماینده میزبان داشت از گردونه مسابقات اخراج شد و در قانون داوری وقتی بازیکنی ” شیکاک” می‌شود، امتیاز های او محاسبه نمی‌شود و حتی به احتمال فراوان تا ۶ ماه اجازه مبارزه کردن را ندارد، پس با این حساب جاناتان با این رفتار باعث شد تا هر دو کاراته‌کای کشورمان که هر دو مدال طلا و نقره این رقابت‌ها را کسب کرده بودند به رده دوم و سوم جدول رنکینگ المپیک صعود کنند.

سجاد گنج زاده کاراته‌کای کشورمان که پیش از اعزام به مسابقات لیگ جهانی روسیه موفق به کسب ۵۹۰۲ امتیاز شده بود و در رده سوم رنکنیگ وزن ۷۵+ کیلوگرم المپیک قرار داشت با کسب مدال نقره مسابقات لیگ جهانی ۷۵۰ امتیاز دیگر به اندوخته های خود اضافه کرد و حالا با ۶۶۵۲ امتیاز به رده دوم رنکنیگ صعود کرد.

از سوی دیگر، ذبیح الله پورشیب که شانه به شانه سجاد گنج زاده در حال حرکت کردن است، پیش از اعزام به لیگ جهانی روسیه نزدیک به ۵۵۸۰ امتیاز داشت و در رده چهارم رنکنیگ المپیک قرار داشت، اما در مسابقات لیگ جهانی روسیه با کسب مدال طلا ۹۹۰ امتیاز دیگر به اندوخته های خود اضافه کرد و حالا با کسب ۶۵۷۰ امتیاز به رده سوم جدول رنکنیگ المپیک صعود کرده و در واقع به سجاد گنج زاده بسیار نزدیک تر شده است.

طبق قانون فدراسیون جهانی در مسابقات کسب سهمیه المپیک از طریق رنکینگ المپیک چهار نفر برتر هر وزن سهمیه حضور در المپیک توکیو ۲۰۲۰ را کسب خواهند کرد و با توجه به اینکه ما در این وزن دو کاراته کا داریم قطعا از بین گنج زاده و پورشیب یک نفر سهمیه حضور در المپیک را کسب خواهد کرد و به همین دلیل رقابت بسیار حساسی را در این وزن شاهد هستیم.

لازم به یادآوری است، سجادگنج زاده و ذبیح الله پورشیب نمایندگان اوزان ۸۴+ کیلوگرم و ۸۴- کیلوگرم کشورمان هستند که در صورت موفقیت یکی از این دو نفر در مسابقات لیگ جهانی و باقی ماندن در جمع چهار نفر برتر وزن ۷۵+ کیلوگرم به عنوان نماینده ایران در المپیک توکیو حضور خواهند داشت.

 

 

انتهای پیام/ک

نوشته نماینده روسیه و آلمان درگیر شدند، گنج زاده و پورشیب صعود کردند+فیلم اولین بار در اخبار ورزشی. پدیدار شد.